ورود |عضويت شنبه 13 آذر ماه 1400
لایحه تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی

 لایحه تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی

 

نمایندگان مجلس کلیات لایحه " تعیین وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد رسمی " را تصویب کردند تا راه برای سنددار شدن املاک قولنامه ای و فاقد سند هموار شود . این لایحه که یک فوریت آن زمستان سال گذشته در مجلس تصویب شده و به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع شده بود  به صحن علنی مجلس بازگشت و نمایندگان علاوه بر تصویب کلیات آن،دو ماده نخست آن را هم تصویب کردند .

 

بر اساس این لایحه ،اشخاصی که منشاء تصرف آنها در ساختمان های بدون سند قانونی است اما به لحاظ موانع قانونی امکان صدور سند برایشان میسر نیست می توانند به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند و این سازمان با تشکیل هیأت حل اختلاف ،نسبت به صدور سند برای آنان اقدام می کند . مجلس البته اراضی عمومی دولتی،ملی،منابع طبیعی و موات را از شمول این قانون مستثنی کرد . همچنین بر اساس بخشهایی از این لایحه ،افرادی که می خواهند برای ملک خود سند مالکیت دریافت کنند ،باید هنگام صدور و تسلیم سند علاوه بر بهای دفترچه مالکیت، معادل 5% ارزش منطقه ای ملک خود را در وجه خزانه دولت پرداخت کنند

.

·         پاسخ آقای آقائی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این خصوص که این لایحه در چه مرحله ای است :

این لایحه مربوط به کمیسیون قضایی است ،به صحن مجلس آمده و در صحن علنی تصویب هم شده است .  18 ماده به تصویب رسیده در صورتیکه لایحه دولت 16 ماده ای بوده الان هم قانون شده و به شورای نگهبان فرستاده شده است . اگر مغایرتی با قانون اساسی نداشته باشد و وقتی شورای نگهبان نظرش را اعلام می کند ایرادی نگیرد از طریق مجلس به عنوان قانون ،عیناٌ به دولت ابلاغ می شود و دستورالعمل اجرایی آن هم طبیعتاٌ دولت باید بنویسد .

 

·      لایحه تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی در روز چهارشنبه مورخ 20/7/1390 در صحن علنی مجلسی تصویب شده و 24 مهر ماه هم به شورای نگهبان ارجاع شده است  .

 

برگرفته : از سایت شورای نگهبان ندای عدالت شرکت تعاونی مسکن سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان

 

 

 

كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 120
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 120

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1130231
Visitors بازديد هاي امروز: 166
Visitors بازديد هاي ديروز: 495
Copyright (c) 1400/09/13 پرتال سازمان تعاون و روستائی استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا